Faculty and Staff

Office

Bethany Clark
Principal
Karalee Beckstead
Facilitator
Mattie Stevenson
Title One Coordinator
Kim Head
Secretary
Teresa Beebe
Office Assistant
Karen Leavitt
Instructional Coach
Rick Jacobsen
Head Custodian

Preschool

Elaine Olsen
Title One Preschool Teacher
Michelle Christensen
Title One Preschool Technician
Robin Martin
TLC Speech Teacher

Kindergarten

Angela Eckhardt
Kindergarten Teacher

First Grade

Lindsay Empey
First Grade Teacher
Patti Bates
First Grade Teacher

Second Grade

Kaylie Shaw
Second Grade Teacher
Natalie Linnell
Second Grade Teacher

Third Grade

Becky Greene
Third Grade Teacher
Laura Olsen
Third Grade Teacher
Sandra Stokes
Third Grade Teacher
Sydney Wright
Third Grade Teacher

Fourth Grade

Becca Wilson
Fourth Grade Teacher
Jordan Roberts
Fourth Grade Teacher
Katie Howard
Fourth Grade Teacher

Fifth Grade

Abbie Camps
Fifth Grade Teacher
Donna Terry
Fifth Grade Teacher

Special Education

Heather Boogert
Pyschologist
Janna Voss
Speech
Marjorie Haskell
Special Education Teacher
Rebecca Marshall
Speech Technician
Roxanne Shumway
Counselor
Shana Woolsey
Special Education Teacher

Title VI- Indian Education

801-798-4035
Eileen Quintana
Title VI Coordinator
801-361-9030
801-798-4035
Natalie Billie
Title VI Technician

District Specialists

Heidi Whittaker
Parent Advocate
Katie Berns
Digital Coach
Laura Brockbank
GAINS Music Specialist
Officer Leifson
NOVA Officer
Patty Holt
Keyboarding Specialist

Planning Time Technicians

Melissa Warren
Librarian
Tami Boyd
P.E. Technician
Bethany Deveraux
Computer Technician
Lynette Woerner
Art Technician

Technicians

DeeAnna Child
Title One Technician
Dondy Chynoweth
Title One Technician
Jessica Hall
Skills Technician
Lisa Pollock
Trustlands Technicians
Maren Arrington
Trustlands Technician
Tiffany Hawkins
Title One Technician
Tiffany Weidlein
Trustlands Technician
Touch Brooks
Title One Technician
Terri Weatherford
Special Ed. Technician
Kim Meyer
ESL Technician
Jadean Friant
Trustlands Technician

School Nurse

Celeste Henderson
Nurse

Lunchroom Staff

Marci Orton
Lunch Manager
Joyce Weight
Lunch Clerk

Custodial Staff

Ashtyn Millett
Adult Sweeper
Cali Millett
Student Sweeper
Hunter Talbot
Student Sweeper
Jaizley Hunsaker
Student Sweeper
Shelly Larsen
Head Night Custodian