Faculty and Staff

Office

Cami Thomas
Principal
Karalee Beckstead
Facilitator
Jennifer Grant
Literacy Specialist
Kim Head
Secretary
Teresa Beebe
Office Assistant
Rick Jacobsen
Head Custodian

Kindergarten

Angela Eckhardt
Kindergarten Teacher
Chloe Richardson
Kindergarten Teacher

First Grade

Heide Taylor
First Grade Teacher
Patti Bates
First Grade Teacher
Rachel Cook
First Grade Teacher

Second Grade

Naomi Flanders
Second Grade Teacher
Paula Gleaves
Second Grade Teacher
Sydney Dutson
Second Grade Teacher

Third Grade

Becky Greene
Third Grade Teacher
Morgan Oliveira
Third Grade Teacher
Sandra Stokes
Third Grade Teacher

Fourth Grade

Becca Wilson
Fourth Grade Teacher
Katie Howard
Fourth Grade Teacher
Mattie Stevenson
Fourth Grade Teacher

Fifth Grade

Jared Leighton
Fifth Grade Teacher
Katie Berns
Fifth Grade Teacher

Sixth Grade

Kade Jensen
Sixth Grade Teacher
Thaus Amonett
Sixth Grade Teacher

Special Education

Brian Cole
Option Teacher
Cheryl Winfree
TLC Teacher
Janna Voss
Speech
June Williamson
Resource Teacher
Melissa Roundy
Counselor
Mike Murray
Pyschologist
Rebecca Marshall
Speech Technician
Resource Teacher
Resource Teacher
Robin Martin
TLC Speech
Shana Woolsey
Self-Contained Resource
Shaylyn Townsend
Psychologist
Tim Platzek
Options Teacher

Title VI- Indian Education

801-798-4035

Eileen Quintana
Title VI Coordinator
801-361-9030
Natalie Billie
Title VI Technician

District Specialists

Myles Peterson
Digital Coach
Patty Holt
Keyboarding Specialist
Visual Arts Specialist
Visual Arts Specialist

Planning Time Technicians

Carol Huntington
Librarian
Tami Boyd
P.E. Technician
Kris Robison
Computer Technician
Lynette Woerner
Art Technician

Technicians

Daniel Lopez
Options Technician
DeeAnna Child
Title One Technician
Dondy Chynoweth
Title One Teachnician
Gabbie Lefevre
Options Technician
Jessica Hall
Technician
Melissa Warren
Leveled-Librarian
Rhonda Maag
Options Technician
Touch Brooks
Title One Technician
Morgan Johnson
Options Technician
Special Education Technician
Special Education Technician
Sandy Curtis
Options Technician
Terri Weatherford
Special Ed. Technician
Holly Frasche
Title One Technician
Ronda Marshall
Title One Technician
Airy Morris
ESL Technician
Jadean Friant
Technician
Karen Ferrara
Skills Technician

School Nurse

Tylene Shelley
Nurse

Lunchroom Staff

Marci Orton
Lunch Manager
Joyce Weight
Lunch Clerk

Custodial Staff

Alexis Halladay
Adult Sweeper
Colby Perkins
Student Sweeper
Jaizley Hunsaker
Student Sweeper
Zoey Eckhardt
Student Sweeper
Shelly Larsen
Head Night Custodian